DEKÓDOVÁNÍ PODNEBÍ NA TITANU

Žhavá teplotní vlna v USA, pustošivé záplavy v Evropě a Asii, mohou snad být ve sluneční soustavě ještě horší místa s nevlídným počasím než na Zemi? Asi ano. Jedním z takových objektů ve sluneční soustavě může být Titan, měsíc planety Saturn.

Je to jediný skalnatý svět, kde něco víme o počasí jako na Zemi,krajina, kde se nachází velký oceán, ovšem ne takový jako na Zemi.  Na Titanu se nachází fotochemický smog, vrstva, která pohlcuje 90 procent chabého slunečního světla, které se dostane na povrch měsíce. Kapičky metanu a etanu, snad i vodík a acetylén, jsou věčnou pokrývkou povrchu. Ale detaily počasí na Titanu zatím neznáme. Ačkoli hustý smog proniká většinou ovzduší, není jednotně rozdělen. Je zde hemisférická dichotomie v hustotě a tajemnosti se zřetelnou mlhou ve stratosféře. Objevy Voyageru v roce 1980, "oddělených vrstev" odporuje do dnešní doby rozumnému výkladu.

Pascal Rannou a Frederic Hourdin (University of Paris) a Christopher P. Mc Kay (NASA-Ames Research Center) 22.srpna v časopisu Nature publikují článek o novém globálním modelu Titanu, který dává některé odpovědi na mysterii tohoto světa.

(podle Sky and Telescope Weekly News Bulletin z 30.8.2002 připravil PH)