KRYSTAL MŮŽE DOKÁZAT EXISTENCI ŽIVOTA NA MARSU

 

WASHINGTON (AP) -- Krystal nalezený v meteoritu z Marsu by mohl být vytvořen mikrobem a možná, že se jedná o důkaz nejstarší životní formy doposud nalezené. Vědci v Johnson Space Center v Houstonu se domnívají, že krystalovaný magnetický minerál, nazývaný magnetit, nalezený v marsovském meteoritu je podobný krystalům vytvořeným bakteriemi na Zemi.

U začátku tvrzení, že na Marsu je život, které bylo proneseno vědci, kteří zkoumali meteorit nazvaný Allen Hills 84001, nebo jinak označený ALH84001,byl právě krystal magnetitu nalezený v meteoritu. Toto tvrzení bylo oznámeno v roce 1996.

Vzorek magnetovce byl zkoumán elektronovým mikroskopem, který zachytil dutiny obklopené fosilní membránou, což může být právě neklamný důkaz životního projevu. Na Zemi některé bakterie, které žijí na dně jezera produkuji magnetit jako navigační pomůcku. To umožňuje bakterii se orientovat a hýbat se podél dna jezera. Magnetit v meteoru nemohl pocházet ze Země, neboť byl  uvnitř uhlíkového minerálu, který je asi 3.9 miliardy let starý.

Vzhledem k tomuto věku se jedná o nejstarší možnou nalezenou formu života. Mars nyní nemá žádnou stojící vodu, ani magnetické pole, které by napovídalo na bakteriální tvorbu magnetitu. Ale odborníci věří tomu, že planeta Mars měla před časem oceány, atmosféru a magnetické pole. Bylo to před miliardami let, kdy také vznikl meteorit ALH84001. Jiná skupina vědců se však domnívá, že výše uvedené závěry jsou ukvapené.

Že pro ověření opravdové existence života na Marsu budou nutné další důkazy. ALH84001 je nejstarší z 16 meteoritů nalezených na Zemi a identifikovaných chemicky jako objekt, který vznikl na Marsu. Vědci se domnívají, že před 13 až 16 miliony let do Marsu vrazila malá planetka, která katapultovala marťanský úlomek na oběžnou dráhu.

Tento úlomek putoval miliony let v kosmickém prostoru až konečně před 13000 roky dopadl na Zemi. Byl nalezen v ledovcovém poli Allen Hills v Antarktidě v roce 1984 a od té doby byl intenzivně studován.


(podle agentury AP z 27.2.2001 připravil PH)