VE VESMÍRU BYL NALEZEN 11 MILIARD LET STARÝ GAMA ZÁBLESK


WASHINGTON (Reuters) -- Dosvit kosmického výbuchu, který se odehrál před 11 miliardami let by mohl dát vědcům nový směr na cestě měření stáří nebeských objektů.

Výbuch, známý jako gama vzplanutí, bylo odhaleno na konci ledna a odborníkům trvalo osm měsíců než vypočítali odkud přišlo. Tento objekt GRB 000131 se nachází v jižním souhvězdí Carina. Před tímto vzplanutím bylo rekordmanem vzplanutí 9 miliard let staré.

Pozorování kosmického prostoru naznačuje, že gama vzplanutí bylo pravděpodobně vyzářeno z mohutné zanikající hvězdy více než 30 krát hmotnější než Slunce. Toto zjištění bylo prezentováno v Římě na mezinárodní konferenci o gama vzplanutích.

Důvody těchto vzplanutí nejsou přesně známy, ale jedná se o nejmohutnější exploze ve vesmíru doposud známé, poznamenal Kevin Hurley, fyzik z University of California v Berkeley a hlavní výzkumník projektu gama vzplanutí na palubě sondy Ulysses.

Vědci zjistili, že exploze proběhla ve vzdálenosti 11 miliard světelných let. Světelný rok je vzdálenost, kterou urazí světlo za jeden rok, zhruba to je 9.5 biliónů kilometrů. Vzhledem k tomu, že výbuch pochází z tak velké vzdálenosti musel se odehrát v dávné minulosti někde v raném vesmíru.

Gama záblesk není možné pozorovat ze zemského povrchu, neboť zemská atmosféra toto záření pohlcuje. Proto pro detekci tohoto záření je potřebná kosmická sonda, která může detekovat gama záření a určit i směr odkud přichází.

Astronomové, kteří používají mohutný teleskop sdružení ESA v Čile nalezli optický protějšek této exploze. Existuje síť kosmických prostředků, které mohou detekovat gama vzplanutí, kromě sondy Ulysses operuje NASA a ESA prostředky - Near Earth Asteroid Rendezvous a italská družice Bepposax.


(podle informace agentury Reuters z 18.10.2000 připravil PH)