V PONDĚLÍ STARTUJE KRYOGENNÍ X-RAY KOSMICKÉ OKO

Se startem japonské observatoře Astro E, který se uskuteční 7. února, bude vítězoslavně završeno kosmické pozorování v rentgenovém oboru spektra.

Od té chvíle budou mít vědci kompletní sadu přístrojů a možností, jak nahlédnout do starodávných explozí v oblasti vesmíru vysokých energií, včetně objektů jako jsou kvasary a černé díry.

Každý ze tří teleskopů - americká Chandra X-ray Observatory, evropský X-ray Multi-mirror a nový japonsko-americký Astro E -- vědcům dává jedinečnou a vzájemně se doplňující sadu přístrojů, které budou pomáhat vykreslovat stále ucelenější obraz vesmíru ve velkých vzdálenostech a starodávných explozích.

Nejsilnějším nástrojem na observatoři Astro E je chlazený X-ray spektrometr, přístroj ochlazovaný na takovou teplotu, že jeho mikro-kalorimetr je schopen zaznamenat teplo od jednotlivých X-ray fotonů. Jeho parametry budou nejlepší ze všech tří spektrometrů tohoto typu na oběžné dráze a bude až 10 krát citlivější než spektrometr na Chandře.

Dalším cílem nově vypuštěné observatoře není konkurovat observatoři Chandra a její schopnosti fotografovat slabé objekty. "Primárním cílem je spektroskopie," říká NASA manažér projektu, Dr. Stephen Holt. "Snímky, které pořizuje Chandra jsou mnohem, mnohem lepší."

X-ray spektroskopie stojí naproti snímkování, otevírá okno do světa atomů, rychlosti a ionizačního stavu objektů emitujících X-ray záření.

Aby přístroj na observatoři Astro E byl schopen přijímat jednotlivé fotony, musí být přístroj udržován na extrémně nízké teplotě. Spektrometr bude chladit kapsule pevného neonu s tekutým héliem na teplotu -273?C, jen nepatně nad hodnotu absolutní nuly.

Chladící médium pro spektrometr Astro E bude k dispozici jen přibližně po dva roky. Tím je omezena životnost přístroje. Ale dokonce i poté, co se chladící médium vyčerpá, bude stále létající teleskop přinášet hodnotné vědecké poznatky prostřednictvím svých high-energy X-ray imagerů.

Přístroj, nazývaný Hard X-ray Imaging Detector, bude poskytovat detailní pozorování extrémně vysoce energetických objektů, činící Astro E extrémně široko-pásmovým detektorem.

Japonský satelit odstartuje dnes ze základny Kagoshima Space Center, nacházejícího se v jižním cípu země. Na oběžnou dráhu jej vynese raketa M-V v 20h30m EST (Eastern Standard Time).

Projekt běží pod záštitou japonského Institute of Space and Astronautical Studies, veřejné organizace, která nespadá pod japonskou oficiální vesmírnou agenturu, NASDA.

Protože na misi se nepodílela Americká vesmírná agentura, lze japonský finanční podíl na misi odhadnout na $250 milionů až $500 milionů. Holt řekl, že finanční příspěvek Spojených států byl kolem $40 milionů.
Podobně jako všechny japonské mise, bude i Astro E po startu přejmenován. Jméno, které observatoř dostane zatím Japonci tají. Dokonce ani Holt, vědecký pracovník projektu za NASA jej nezná.

(podle informací SPACE.COM z 5. 2. 2000 přeložil DH)