NASA UVAŽUJE O ZOPAKOVÁNÍ LETU MARS POLAR LANDERU NA ROK 2002

PASADENA, Calif. Po ztrátě sondy Mars Polar Lander za $165-milliónů 3. prosince 1999 NASA uvažuje o poslání duplikátu této sondy k planetě Mars v roce 2002. Teoreticky by bylo možno tento záměr realizovat již v roce 2001, neboť takový let byl plánován a již nyní se ve firmě Lockheed Martin v Denveru začalo stavět pouzdro této sondy. NASA ovšem uvažuje o modifikaci této sondy o nové technologie a proto bude vhodnější vyslat sondu k Marsu až v roce 2002.

"Je to jedna z možných voleb," řekl David Paige, hlavní odborník na zařízení kosmické sondy Polar Lander. Navržený duplikát sondy by přiletěl k Marsu během marťanského jara v roce 2003 opět do jižní polární oblasti planety přibližně se stejným nákladem jako zničený Mars Polar Lander. Mars Polar Lander se odmlčel po vstupu do atmosféry planety 3. prosince 1999 a dále s ním již nebylo navázáno spojení, tak také skončila plánovaná 90 denní mise této sondy. Nezdar Mars Polar Landeru následoval hned po ztrátě $125 miliónové mise Mars Climate Orbiter v září 1999.

NASA uvažovala o tom vyslat k Marsu dvojici sond lander a orbiter každých 26 měsíců během daného desetiletí. Program měl vrcholit v roce 2008 robotickým nabráním vzorků marsovské půdy a dopravením jich na Zemi. Vzorky by byly sbírány během misí v létech 2003 až 2005.

Na Mars by měl být také dopraven 70 kilogramový rover, který by putoval v kilometrovem prostoru kolem místa přistání a odebíral by vzorky marsovského povrchu. Místo toho v roce 2003 přistávací modul Marie Curie umístí více menších roverů podobných jako Sojourner, šesti kolový robot, který se stal hvězdou mise Pathfinder v roce 1997. Marie Curie měla podle původního plánu letět k Marsu v roce 2001. Vlivem smolného roku 1999, který přinesl dvě havárie se celý kosmický program výzkumu Marsu musí upravit. NASA oznámí na konci března 2000 nový harmonogram výzkumu planety Mars. Rok 2002 je výhodný pro kosmické starty k Marsu, neboť Země a Mars jsou ve výhodném startovacím okně. Vědci se chtějí vrátit k výzkumu jižní polární oblasti také proto, že tato podléhá sezónním změnám a výzkum by pomohl odhalit podnebnou historii planety.

(podle zprávy CNN z 24.2.2000 připravil PH)