PŘÍČINOU HAVÁRIE MARS CLIMATE ORBITERU BYL ZMATEK V POUŽÍVANÝCH JEDNOTKÁCH !

 
(CNN) Ztráta satelitu v hodnotě 125 milionů dolarů byla  způsobena zmatkem v jednotkách užívaných mezi týmy řídícími  jeho let. Zatímco jedna část týmu užívala anglické jednotky (stopy, palce, libry), druhá část pak jednotky metrické  soustavy.

Neschopnost odhalit a opravit chybu v přenosu informací mezi řídícím střediskem v Kalifornii a týmem pro řízení letu  v Koloradu vedla ke ztrátě vesmírné sondy Mars Climate  Orbiter. Prokázala to kontrola záznamů laboratoře tryskových  pohonů (Jet Propulsion Laboratory).

"Chybovat je lidské" prohlásil Edward Weiler z týmu pro výzkum  vesmíru NASA. "Tento problém nezpůsobila technická závada, ale  organizační chyba. Je to pro nás poučení pro příště".

Kontrolou záznamů laboratoře JPL, která dohlížela na průběh letu se zjistilo, že během manévru, jenž měl umístit sondu na  oběžnou dráhu kolem Marsu byl vykonán chybný příkaz.

Satelit byl ztracen 23.9. po téměř deseti měsících bezchybného letu k Marsu. Chyba v navigaci způsobila nebezpečné vnoření sondy do horních vrstev atmosféry Marsu, kde patrně došlo k jejímu zničení. Místo očekávaných oslav padl na řídící týmy projektu smutek.

Satelit Mars Climate Orbiter měl přenášet data mezi Zemí a k Marsu se blížící misí Mars Polar Lander, která by měla měkce přistát na povrchu Marsu v prosinci. Nyní musí být zajištěna komunikace se sondami pouze prostřednictvím jejich palubních vysílačů.

Nehoda průzkumné sondy u Marsu poukázala na problém používání jiných, než mezinárodně dohodnutých měřících jednotek. 125 miliónů dolarů vyčleněných na výzkum vesmíru bylo zbytečně ztraceno, protože pracovní týmy NASA používaly rozdílné měřící soustavy.

"Byla to stupidní chyba, které jsme se mohli vyhnout, kdybychom používali mezinárodně dohodnutý metrický systém," řekl V. Antoine, ředitel U.S. Metric Association. "Je to velmi dobrý důvod pro Kongres, aby se zabýval otázkou zavedení metrického systému v USA".

V r. 1975 Kongres odsouhlasil plán "Koordinace postupného přechodu na metrický systém". Minul se však účinkem a Američané stále prodávají benzín na galony a měří vzdálenosti v mílích. Konverze na novou měřící soustavu přinesla i problémy. V r. 1983 téměř došlo kanadskému dopravnímu letadlu palivo, neboť do něj letištní personál načerpal 22300 liber paliva místo požadovaných 22300 kg.

Seaver Leslie, předseda sdružení "Americans for Customary Weight and Measure", řekl, že přechod na metrický systém je mrhání penězi. "Lidé mohou odhadnout stopu. Ale metr? To je 3.28083989501312 stopy. Nestojíme o chyby způsobené lidským faktorem diky používání dvou jednotkových systémů."

Kolem 95 procent světa používá metrický systém. Někteří američtí obchodníci přepočítávají hodnoty do metrické soustavy pro produkty prodávané do zámoří. Jiní, jako jsou výrobci automobilů, už na metrickou soustavu přešli zcela. Existují i další známky toho, že v USA pomalu přecházejí na metrický systém: v supermarketech dostanete vodu ve dvoulitrovém balení, ve fotoaparátech se používají 35mm filmy a policie pravidelně zabavuje "kilogramy" drog.
 

(podle informací CNN z 30. 9. 1999 a 1. 10. 1999 přeložil P. Zdražílek)