PŘÍSTROJ NA X-RAY TELESKOPU CHANDRA MÁ ZÁVADU

(CNN) -- Inženýři se pokouší opravit problém na vědeckém přístroji, který na své palubě nese X-ray teleskop, který nedávno NASA vypustila a stál $1.5 miliardy. Teleskop již několik týdnů obíhá kolem Země a servisní zásah ve vesmíru není možný.

Spektrometr, nacházející se na palubě x-ray observatoře Chandra nedávno začal dávat méně kvalitní data než se očekávalo, řekl Harvey Tananbaum, ředitel Smithsonian Astrophysical Observatory Chandra, X-ray centra v Cambridge, Massachusetts. Aby se získalo více informací o tom, co způsobilo toto zhoršení vlastností obrazu, spustili inženýři diagnostiku. Ukázal se problém se světlo citlivými chipy umístěnými na jedné straně spektrometru, které se používají pro vědecká pozorování.

Původně se plánovalo, že Chandra bude obíhat na nižší oběžné dráze kolem Země, ale menší rozpočet přinutil umístění teleskopu přehodnotit a posadit teleskop na vyšší orbitu, která protíná radiační pásy (které jsou např. velmi nebezpečné pro astronauty). Observatoř Chandra nemá žádný hák ani úchyty k tomu, aby v budoucnu ji mohli astronauté přímo ve vesmíru opravit.

Z tohoto důvodu musí být závada na Chandře opravena pokud to bude možné na dálku, prostřednictvím počítačů na Zemi. U kosmického dalekohledu HST astronauté opravili zásadní problém se zrcadlem přímo ve vesmíru, protože bez tohoto zásahu by celý teleskop byl nefunkční.

Většina experimentů plánovaných pro spektrometr na Chandře může pokračovat s tím, že se bude používat detektor jen na straně přístroje, která je ve stínu nebo zvláštní přístrojová kamera, řekl Martin Weisskopf, vědecký projektant Chandry z NASA Marshall Space Flight Center, Alabama. Marshall na celou misi dohlíží.

Kosmická observatoř byla vypuštěna v červenci z raketoplánu a o měsíc později na Zemi poslala první snímky zbytku supernovy. Celkově je teleskop v pořádku a pracuje podle očekávání, řekl Weisskopf.

Inženýři a vědci nedávno použili teleskop k pozorování hvězdného systému Capella a to v součinnosti s pozorováním stejné oblasti pomocí Hubbleho kosmického teleskopu, National Science Foundation's Very Large Array radio teleskopu a různých dalších satelitů.

(podle informací CNN z 15. 9. 1999 přeložil DH)