MALÝ SATELIT WIRE ZAČAL VELKOU MISI S PROBLÉMEM

LETECKÁ ZÁKLADNA VANDENBERG, California (CNN) -- Satelit určený ke studiu otázek o vzniku galaxií se krátce po startu dostal do problematické situace týkající se udržování stability. Tuto zprávu v pátek oznámili oficiální představitelé NASA.

Po oddělení od posledního stupně nosné rakety začala sonda Wide-Field Infrared Explorer (WIRE) rotovat rychleji než se plánovalo. V řídícím středisku byla vyhlášena nouzová situace.

"V současné chvíli není jasné, co způsobilo selhání orientace kosmické sondy. Stále provádíme další zkoumání... jak tento problém vyřešit," prohlásila NASA.
Sondu WIRE vynesla na oběžnou dráhu raketa Pegasus-XL. Třístupňová raketa postavená společností Orbital Sciences Corp. L-1011 uvolnila satelit ve výšce 12.8 km nad pacifickým oceánem 5. března v 3h0m UT.

Sonda, jejíž hmotnost je pouhých 254 kg byla navržena k tomu, aby obíhala po kruhové dráze kolem Země ve výšce 550 km (jeden oblet za 90 minut) je součástí programu NASA Origins.

Pokud by WIRE pracovala podle plánu, Goddard Space Flight, Greenbelt, stát Maryland, by zajišťoval řízení letu, zatímco The California Institute of Technology v Pasadeně, stát California by přijímal data od sondy.

NASA misi uskutečňuje proto, aby vědcům pomohla získat více poznatků o době, kdy se formovaly s vyvíjely galaxie. Na kosmické sondě je umístěm 30 cm dalekohled, kterým bude skenovat oblohu a zaměřovat se zejména na extrémně jasné skupiny hvězd s galaxiemi, ve kterých se i dnes rodí nové hvězdy (tzv. starburst galaxie). V těchto galaxiích vznikají nové hvězdy desetkrát rychleji než v galaxiích obvyklých.

Očekává se, že WIRE detekuje nejméně 50000 galaxií. Vyhledávání půjde tak daleko do minulosti, jak je starý vesmír. "WIRE bude také v raném vesmíru vyhledávat mohutné, prachové kvasary, existující krátce po Velkém třesku," dodal Hacking.

Výzkum bude mít dopad také na těsné okolí našeho domova. WIRE nám může dát odpověď na otázky, jak vesmír dosáhl kritického bodu, kdy se začaly formovat hvězdy, jako např. Slunce a planety kolem něj podobné Zemi.

Mimo novinek o původu hvězd, NASA doufá, že WIRE vrhne nové světlo na původ života samého. "V těchto protoplanetárních discích prachu a plynu se i u jiných hvězd ještě dnes formují planety a existují teplotní oblasti takové, v jaké se např. nachází naše Země, tedy oblasti vhodné pro život," prohlásil Ed Weiler, ředitel programu Origins.

Během navržené čtyřměsíční mise zůstane hlavní přístroj WIRE ochlazován. Teplo od sondy by totiž mohlo zmařit pořizování snímků vzdáleného vesmíru. NASA zajistila, že teleskop na sondě je ochlazován systémem tekutého vodíku na teplotu pod -260? C.
Mise WIRE je také součástí programu NASA Small Explorer (SMEX), série detailně zaměřených a relativně levných kosmických sond.

(podle informací CNN z 5. 3. 1999 připravil DH)