JAPONSKÁ SONDA PLANET-B PRO VÝZKUM MARSU ODSTARTOVALA

TOKYO (AP) -- Japonská sonda Planet-B určená pro výzkum Marsu minulý týden v sobotu úspěšně odstartovala. Půltunová sonda odstartovala z kosmického střediska Kagoshima nacházejícího se v jižní části Japonska. Podle televize NHK proběhl start bez problémů.

Planet-B, po startu přejmenovaná na Nozomi či "Hope" ("Naděje"), bude u Marsu pořizovat fotografie a získávat experimentální data. K Rudé planetě se má dostat v říjnu 1999.

Japonsko je třetí zemí po USA a Rusku, které se pokusilo o realizaci meziplanetární mise. Evropské vesmírné konsorcium kooperuje s americkou sondou Cassini, která je zaměřena na výzkum Saturnu ale vlastní misi neřídí.

Oficiální představitelé oznámili, že jeden z důvodů, proč si Japonci vybrali termín startu 4. 7. byl ten, aby tím oslavili první výročí Americké mise Mars Pathfinder.

Oproti Pathfinderu, který vysílal okouzlující snímky z Marsova povrchu bude Japonská sonda provádět experimenty z oběžné dráhy, vysoko nad povrchem Marsu.

Sonda Planet-B dvakrát obletí Zemi, čímž dostane potřebnou rychlost ke zdolání 700 miliónů km dlouhé cesty, která jí potrvá 10 měsíců.

Kosmická sonda stála 11 miliard yenů. Byla navržena k výzkumu atmosféry Marsu, studiu jak s ní reaguje sluneční vítr a k měření rychlosti s jakou kyslík uniká z atmosféry planety do vesmíru. Planet-B bude také fotografovat mohutné písečné bouře a vysokofrekvenčními pulsy hledat známky podpovrchové vody.

Japonci mají propojení na americkou National Aeronautics and Space Administration's DSN, tedy rádiovou sledovací síť pro kosmické sondy.

Na rok 2002 Japonsko plánuje další robotizovanou sondu zaměřenou na sběr vzorků z jednoho asteroidu. Další misi k cizí planetě Japonci plánují k Merkuru a startovat by měla někdy počátkem příštího tisíciletí.

(podle informací CNN z 4. 7. 1998 připravil DH)