ASTRONOMOVÉ NALEZLI OBLAST VZNIKU PLANET OKOLO BLÍZKÉ HVĚZDY

Astronomové NASA učinili objev, který by mohl být nejjasnějším důkazem vzniku planetární soustavy okolo hvězdy. Byl použit 10-m dalekohled KECK II na Hawai.

Vědci uveřejnili obrázek možného vznikání planetární soustavy okolo hvězdy HR 4796 vzdálené od Slunce asi 200 světelných let ve směru souhvězdí Kentaura. Snímek pořízený citlivou infračervenou kamerou vyvinutou v NASA, Jet Propulsion Laboratory v Californii ukazuje vířivý prachový disk okolo hvězdy. Uvnitř disku je prázdný region, který mohl být vyčištěn, když se materiál mlhoviny zkondenzoval na vznikajících planetárních tělesech.

"Takto nějak mohl vypadat i náš planetární systém na konci fáze vzniku planet," říká Dr. Michael Koerner z JPL, který spoluobjevil popsaný region s Dr. Michael Resslerem (JPL) a Dr. Danou Backmanovou z Franklin and Marshal College, Pasadena. "Právě teď mohou vznikat ve vnějších částech disku komety ze zbylých trosek materiálu."

Objev byl učiněn 16.3.1998 s obřím teleskopem Keck II na vrcholku Havaiské sopky Mauna Kea. Při tomto pozorování byla k dalekohledu připojena infračervená kamera vyvinutá Resslerem z JPL a navrřena k měření tepelného záření.

Čtyři astronomové oznámili svůj objev v The Astrophysical Journal Letters. Disk byl objeven nezávisle na observatoři Cerro Tololo v Chile jiným týmem vědců vedeným Rayem Jayawardhanem ze Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics a Dr. Charlesem Telescem z Univerzity of Florida.

Koerner z JPL říká, že objev reprezentuje "chybějící článek" při studiích vzniku a vývoje planetární soustavy. "Na příkladu HR 4796 vidíme obrázek mladé vyvíjející se hvězdy s vlastní vznikající rodinou planet. To je právě ten spojovací článek mezi obrovskými prachoplynovými disky okolo velmi mladých hvězd a disky, mnohé s planetami, které je obíhají."

"Je to vůbec první infračervený snímek, kde je čistě vidět celý vnitřní planetární disk," říká Werner. "Disk se vznikajícím planetárním systémem byl objeven již v roce 1983 družicí IRAS (Infrared Astronomical Satellite) a byl rovněž sledován pomocí HST, ale velmi intenzivní světlo jasné hvězdy částečně přezařovalo disk."

Odpovídající průměr prachového disku okolo HR 4796 je asi 200 AU. Průměr čistého vnitřního regionu je asi 100 AU, tedy je trochu větší než naše sluneční soustava.

HR 4796 byl původně identifikován jako zajímavý objekt pro další studium Dr. Michaelem Juraem, profesorem astronomie na University of California, L.A. Hvězda HR 4796 je asi 10 milionů let stará.

Objev HR 4796 byl učiněn po pouze jedné hodině pozorování s Keckovým telskopem, ale tým JPL pláunje opětovné pozorování v červnu z důvodu další studie. Doufají, že se budou moci dozvědět více o struktuře, složení a velikosti disku a jak vznikají planety z prachového disku. Kromě HR 4796 ještě plánují pozorování dalších zajímavých hvězd, včetně Vegy (alfa Lyr).

(podle relace NASA 98-65 z 21.4.1998 připravil LB)