HST SLEDOVAL "DOKONALOU BOUŘI" NA MARSU

Dvě dramaticky rozdílné tváře Rudé planety ukazují srovnávací snímky, které zachycují jak globální prachová bouře pohltila Mars na začátku marsovského jara na jižní polokouli. NASA HST snímkoval Mars v červnu a zachytil vír na oblasti Hellas Basin (ovál na pozici 4 hodin na disku) a jinou bouři v oblasti severní polární čepičky.

Když HST dalekohled fotografoval Mars na začátku září, bouře burácela napříč planetou a v nejbližších měsících byly zatemněny všechny povrchové rysy. Prach zabraňuje dopadu slunečního záření na povrch planety Mars.

Protože prach pohlcuje sluneční světlo, tak se ohřívá vrchní atmosféra. Sezónní globální marsovské bouře byly pozorovány dalekohledy po staletí, ale tato je největší bouří za posledních několik desetiletí.Mars na pravé fotografii je "hrbolatý" protože je vzdálen 42 miliónu kilometrů od Země, na levé fotografii (má zhruba stejnou velikost) je však z poněkud jiného úhlu pohledu.

Levý obrázek byl pořízen, když Mars byl nejblíže k Zemi v roce 2001 (v opozici); v tom bodu byl disk Marsu plně osvětlen a byl ze Země viděn přesně na opačné straně než bylo Slunce. Oba snímky jsou v přirozených barvách pořízené HST kamerou WFPC2.

(podle STScI-PRC01-31) z 11.10.2001 připravil PH)