ASTEROID NA SNÍMKU Z HST

Šestého dubna 1994 prováděl kosmický dalekohled NASA HST detailní studium nejbližšího okolí Slunce, Proximy Centauri. K hledání malých odchylek v poloze Proximy Centari používal přístroj Fine Guidance Sensors, který může zaznamenat i přítomnost neviditelných planetárních souputníků. Než aby během pozorování tohoto přístroje jiný přístroj byl nečinný, byla aktivována také Wide Field and Planetary Camera 2 (WFPC2). Využila se tak pozorovací strategie původně navržená Dr. Ed Grothem (Princeton University), která se zaměřila na využití mrvého času přístroje.

Snímek který byl pořízen kamerou WFPC2 paralelně s pozorováním je typickým polem v mléčné dráze v souhvězdí Centaurus. Takové snímky je pak možné použít ke studiu vývoje hvězd, které tvoří naši Galaxii.

Většina hvězd na snímku leží blízko centra naší galaxie, ve vzdálenosti asi 25000 sv. let. Ale jeden objekt, jevící se na originálním záběru jako modrá stopa se nachází poněkud blíže. Jedná se o nekatalogizovaný, asi dva km široký, malý kus horniny, obíhající kolem Slunce a nacházející se ve vzdálenosti pouhou jednu světelnou minutu. Náhodou se připletl do záběru kamery WFPC2 během expozice. Tento a přibližně stovka dalších již byla detekována astronomy z Jet Propulsion Laboratory Dr. Robin Evans, Dr. Karl Stapelfeldt a jejich spolupracovníky. Tito se systematicky věnují vyhledávání v archivu HST těchto sousedních objektů.
Analýzy vědců naznačují, že dráhy těchto asteroidů mohou křížit dráhu Marsu. Krátký pohled HST je příliš málo k určení přesné dráhy těchto objektů a pro sledování z povrchu Země jsou jejich stopy příliš slabé. Jsou odsouzeny k tomu, že i nadále budou pokračovat ve své pouti po stovky či tisíce let aniž bychom je spatřili. Teprve po této době je možná opětovně s trochou štěstí spatří mnohem dokonalejší přístroje, které člověk teprve v budoucnu postaví.

Kredit: Hubble Heritage Team (AURA/STScI/NASA)

Obrázky a popisy jsou k dispozici na Internetu na adresách: http://oposite.stsci.edu/pubinfo/pr/1999/08 nebo přes linky http://oposite.stsci.edu/pubinfo/latest.html a http://oposite.stsci.edu/pubinfo/pictures.html Digitální verze s vyšším rozlišením (300 dpi JPEG a TIFF) jsou na: http://oposite.stsci.edu/pubinfo/pr/1999/08/extra-photos.html

(podle informací StSci z 4. 3. 1999 přeložil DH)