CENTAURUS A - DŮVĚRNÝ PŘÍBĚH

Astronomové, kteří používají HST získávají informace o centru nejbližší aktivní galaxie k naší planetě, o objektu, který nese označení Centaurus A.

Obrázek s vysokým rozlišením, který pořídila kamera WFPC2 zachycuje prachový disk, který je zbytkem malé spirální galaxie, která se spojila s velkou spirální galaxií. Tento obrázek je zachycen v naší příloze v levém horním rohu a je orámován kruhem.

Srážka stlačila mezihvězdný plyn a vytvořila shluk, který vypadá jako hrst ovčí vlny. Tmavé filamenty prachu smíchané s chladným vodíkem jsou zvýrazněny oproti jasně zářícímu žluto-oranžovému pozadí od hvězd.

HST infračervená kamera pro blízkou oblast a Multi-Object Spectrometer byl použit k hledání po prachu, který by nasvědčoval to, že byl objeven disk horkého plynu v galaktickém centru (bílá oblast rozprostírající se úhlopříčně napříč obrázkem centra). Jedná se o výřez snímku v naší příloze navazující na snímek ohraničený kruhem. Tento disk o průměru 130 světelných let obklopuje pravděpodobně černou díru, která má miliardkrát větší hmotnost než naše Slunce. Disk krmí materiálem vnitřní oblast, kde se nachází černá díra. Červené skvrnky blízko disku jsou zářivé mraky plynu, které byly zahřátý a ionizovány mocným zářením vycházejícím z aktivního jádra. Obrázek, který pořídilo zařízení NICMOS ve falešných barvách byl pořízen 11. srpna 1997 na vlnové délce 1.87 mikrometru (charakteristická vlnová délka pro ionizovaný vodík).

Takticko technická data objektu Centaurus A (NGC 5128): alpha = 13h 25.5m; delta = -43st. 01m; jasnost 7.0 mag; úhlový průměr 18.2 arc min; vzdálenost 10 miliónů světelných let; souhvězdí Centaurus.

Kredit: E.J. Schreier, (STScI) and NASA

(podle PRC98-14b z 14.5.1998 připravil PH)