ARP 220:CHANDRA POZORUJE OBROVSKÉ SJEDNOCENÍ

Observatoř Chandra pozorovala pekuliární galaxii Arp 220, která přináší nové poznatky související se stavem, kdy se dvě galaxie velikosti Mléčné dráhy srazí.

Snímek ukazuje jasnou centrální oblast v pásu jakoby žhavých přesýpacích hodin, které je tvořeno žhavým plynem, který je hnán z galaxie rychlostí několik set tisíc kilometrů za hodinu. Tento "supervítr" souvisí s explozivní aktivitou generovanou stovkami miliónů nových hvězd.

Vně galaktického útvaru ve vzdálenosti 75000 světelných let je obrovský"lalok" horkého plynu. Tento útvar může být galaktickým zbytkem, který byl vymrštěn do mezigalaktického prostoru na začátku kolize.

Zda "lalok" bude stále expandovat do kosmického prostoru a nebo se vrátí zpět do Arp 220 dnes není jasné.V centrální oblasti Arp 220 pozorování observatoře Chandra umožnilo astronomům lokalizovat silný zdroj rtg záření v jednom z jader galaxie, které vstupovaly do kolize. Jiný méně jasný zdroj rtg v sousedství se shoduje s jádrem druhého galaktického zbytku.

Tyto zdroje rtg záření mohou souviset se superhmotnými černými děrami v jádrech kolidujících galaxií. V několika stovkách miliónů let dvě superhmotné černé díry by mohly splynout v jednu a vytvořit tak ještě větší super hmotnou černou díru v centru "složené" galaxie.

Objekt Arp 220 je ve vzdálenosti 250 miliónů světelných let od Země a dá se říci, že je prototypem objektů, které vznikaly v raném vesmíru, kdy docházelo k četným srážkám galaxií.

(podle informací z Chandra z 28.6.2002 připravil PH)