VELA PULSAR - ŠIROKOÚHLÝ POHLED

 

Širokoúhlý pohled na Vela pulsar zachycuje mlhovinu kolem pulsaru na pozadí mraků, nebo filamentů více než milion stupňu Celsia horkého plynu. Tyto mraky jsou částí ohromné sféry horkého expandujícího plynu vytvořeného výbuchem supernovy, která je spojena s vytvořením Vela pulsaru asi před 10000 roky.

Ejektovaný plyn při explozi expanduje do okolního prostoru a koliduje s okolním mezihvězdným plynem, rázové vlny, které se vytváří ohřívají plyn až k hodnotám milionů stupňů. Sféra horkého plynu má průměr kolem 100 světelných let, je zhruba 15 krát větší než oblast zachycená na tomto snímku a expanduje s rychlostí kolem 400000 km/h.


Vela pulsar je lokalizovaný ve středu snímku (žlutý) a je považován za jeden z nejnadějnějších snímků družice Chandra. Snímek odhaluje překvapující, skoro neuvěřitelnou strukturu, která se skládá z jasných kruhů a jetů hmoty. Takové struktury napovídají tomu, že se zde odehrávají bouřlivé procesy uprostřed"chaosu" po výbuchu supernovy.

Síly, které vládnou energií tisíce Sluncí jsou schopny tuto energii přetvořit do "tornáda" vysokoenergetických částic, který se astronomům představuje jako "větrná mlhovina kolem pulsaru".Supernova, která vytvořila Vela pulsar by byla vidět na pozemské obloze jako objekt, který by byl 50 krát jasnější než Venuše.

O tomto úkazu však neexistují žádné záznamy a je těžké si představit, co si o tom mohl Neolitický člověk myslet.


(podle informace NASA z 8.7.2001 připravil PH)