G292.0+1.8: CHANDRA POZORUJE NÁSLEDKY MOHUTNÉ HVĚZDNÉ EXPLOZE

NASA Chandra rtg observatoř získala efektní snímek G292.0+1.8, mladé, na kyslík bohaté supernovy v jejichž pozůstatcích se v centru nachází pulzar. Astronomové vědí, že pulzary jsou vytvořeny po výbuchu supernovy, ale nejsou přesně schopni určit typ hmotné hvězdy jejímž zánikem se zrodil pulzar. Nyní, když Chandra pořídila důkaz existence pulzaru v G292.0+1.8, astronomové mohou vytvořit model, na základě něhož budou moci dovodit o jakou hvězdu se jednalo před explozí.

Chandra snímek ukazuje rychle expandující obálku, která má průměr asi 36světelných let a skládá se převážně z následujících prvků: kyslík, neon,hořčík, křemík a síra. V tomto oblaku o teplotě mnoha miliónů stupňů Celsia se evidentně nachází neutronová hvězda, která je produktem supernovy po kolapsu hmotné hvězdy.

Astronomové nalezli podobné, silné rtg zdroje jako jsou Krabí mlhovina a Vela pulzar. Vlastnosti těchto zdrojů jsou obdobné, což svědčí o tom, že rychle rotující neutronová hvězda je odpovědna za pozorování rtg záření v centrální oblasti. Astronomové jsou přesvědčeni o tom, že na kyslík bohatá supernova vznikla zhroucením jádra velmi hmotné hvězdy, ze kterého se vytvořila neutronová hvězda a při tomto procesu se uvolnilo velké množství energie.

"Tento objev je velmi důležitý, neboť se zjistilo, že tato mladá na kyslík bohatá supernova je pozůstatkem po kolapsu jádra hmotné hvězdy," řekl John P.Hughes z Rutgers University, hlavní autor článku otištěném 1. října 2001 v časopisu Astrophysical Journal.

Odhaduje se, že stáří této supernovy je asi 1600 let a G292.0+1.8 je jednou ze tří známých na kyslík bohatých supernov v naší Mléčné dráze. Supernovy jsou objekty, které jsou ve středu astronomického zájmu hlavně pro to, že jsou primárním zdrojem pro výrobu těžších prvků, z kterých vznikly planety a nakonec i lidé.

Výzkumný tým, který pracoval ve složení Patrick Slane, David Burrows, GordonGarmire, John Nousek, Charles Olbert a Jonathan Keohane, využil pro pozorování Advanced CCD Imaging Spectrometer při pozorování zdrojeG292.0+1.8, které se uskutečnilo 11. března 2000.

(podle informace NASA z 10.11.2001 připravil PH)