CHANDRA ODHALIL NOVÉ ZNÁMKY KOSMICKÝCH EXPLOZÍ

Robin Lloyd, CNN Interactive Senior Writer

(CNN) -- Nejnovější kosmický dalekohled NASA pořídil detailní snímky zbytků tří hvězdných explozí, čímž poodhalil tajemství kolem těchto objektů, jejich tvarů a mohutných neutronových hvězd nacházejících se v centru.

Dva ze zbytků snímkovala X-ray observatoř Chandra v září. Na záběrech vidíme v centru rychle rotující neutronové hvězdy a kolem nich rozžhavené vysoce energetické částice. Ve všech třech případech také pozorujeme zbytek po výbuchu ve formě kruhové obálky či oblaky vysoce nabitého plynu.

"Pozorovat tyto obrazy je velmi vzrušující," řekl Fred Seward z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, Massachusetts. Seward se svými kolegy objevil X-ray záření vyzařované ze zbytků po třech supernovách již více než před deseti lety pomocí předchůdce Chandry - NASA Einstein Observatory.

"Nyní ale vidíme mnohem více detailů a jevů než kdykoli předtím," dodal. Jeden ze zbytků, nazvaný E0102-72 a objevený v Malém Magellanově mračně, satelitní galaxii naší Mléčné dráhy, připomíná hořící kosmické kolo a rozkládá se do velikosti 40 sv. let. Snímek E0102-72 dostáváte také v dnešní příloze.

Malé Magellanovo mračno se nachází ve vzdálenosti 190000 sv. let. Podobně jako další dva zbytky je E0102-72 výsledkem exploze masivní hvězdy, ke které došlo před několika tisíci lety.

Kosmickou observatoř Chandra za $1.2 miliardy vypustili astronauté z paluby raketoplánu letos v červenci.

Obálka dnes vypadá jako prstenec

Když se Seward spolu s kolegy díval na E0102-72 v roce 1980, spatřil obklopující horký plyn jak se formuje do jasné kulovité obálky. Pomocí observatoře Chandra obálka dneska vypadá jako prstenec. Takto je to možné pozorovat díky rapidnímu vzrůstu rozlišovací schopnosti, kterou Chandra poskytuje.

Seward a jeho kolegové mají pro prstencovitý útvar dvě vysvětlení - jedno je, že samotná exploze byla asymetrická nebo že unikající materiál byl zakřiven do podivných tvarů materiálem, který vane od sousední hvězdy.

Dříve se astrofyzici domnívali, že pomocí zbytku po výbuchu objeví centrální neutronovou hvězdu, ale data z Chandry jasně ukázaly, že je tomu opačně - pokud v centru není neutronová hvězda je snažší to, co vyprodukovalo zbytek po výbuchu supernovy identifikovat.

Exploze supernov začínají buď jako exploze bílých trpaslíků (umírajících hvězd o rozměrech asi jako Země) a ty vyvrhují všechen svůj materiál do prostoru a nebo od hmotných hvězd, které gravitačně zkolabovaly do neutronových hvězd nebo černých děr. Nyní je jasné, že zbytek E0102-72 je výsledkem exploze prvního typu, dodává Seward

(podle informací CNN z 21. 9. 1999 přeložil DH)