Leonidy v roce 1998V roce 1998 nastal předpovězený bohatý návrat velmi známeho meteorického roje Leonid.
Neobešlo se to však bez nečekaného (a pro nás evropské pozorovatele velmi velmi příjemného) překvapení. Maximum bylo totiž předpovězeno na čas kolem 20 hodin světového času 17. listopadu, tedy nejlépe mnělo být viditelné z Indie a Číny, kam také směřovali účastníci drtivé většiny vědeckých expedic. Hlavní maximum se však dostavilo kolem půl druhé 17. listopadu světového času, vedlejší (ve kterém dosáhly frekvence asi polovičních hodnot oproti maximu hlavnímu) pak v přesně předpovězeném čase pro hlavní maximum. Jak se po detailním zpracování výsledků ukázalo, výraznější maximum obsahovalo velmi velké množství velmi jasných meteorů a bylo způsobené starší složkou roje, kdežto maximum vedlejší obsahovalo více slabšich meteorů, což je typické pro mladší složku roje, která je tvořena nedávno vyvrženými prachovými částicemi z mateřské komety Tempel-Tuttle. Právě tato mladší složka roje by mněla v příštím roce připravit pozorovatelům nezapomenutelný zážitek v podobě skutečného meteorického deště s maximální frekvencí několik tisíc až desítek tisíc meteorů za hodinu. Navíc se zdá, že se dostaví v čase mezi půlnocí a ránem 17./18. listopadu, tedy je pravděpodobné, že bude viditelné i od nás.

Pokud se chcete podívat na výsledky detailního zpracování získaných pozorování z celého světa, klikněte
zde.
Dostanete se na stránku Mezinárodní meteorářské organizace IMO.

Jak tedy letošní maximum vypadalo? Všichni pozorovatelé se psychicky i fyzicky připravovali především na pozorování v noci 17./18. listopadu, stejně tak i já. Jelikož jsem ale kolem 22. hodiny SEČ pozoroval kometu C/1998 U5 (LINEAR) a uviděl jsem běhěm několika minut 3 velice jasné Leonidy letící přes třetinu oblohy a radiant roje byl v tu chvíli těsně nad ideálním obzorem, bylo mně jasné, že něco není v pořádku. Telefonicky jsem se spojil s Jiřím Duškem z brněnské hvězdárny, který rovněž viděl z Brna několik jasných Leonid. Rozhodnutí které padlo bylo nasnadě - počasí by mohlo být víceméně jasné, takže budeme u nás v Lelekovicích pozorovat už tuto noc. A dobře jsme udělali. Ikdyž pozorování občas rušila přecházející kupovitá oblačnost, viděli jsme každý kolem 800 meteorů, přičemž každý druhý až třetí dosáhl jasnost 0 magnitud nebo vyšší. Nejjasnejší jsme pak odhadli na -11 magnitud. Za celou pozorovací noc jsem spatřil 45 bolidů s jasností -4 magnitudy a vyšší. Údaje o těch, u kterých jsem určil čas přeletu s přesností
+- 2 sekundy si můžete prohlédnout zde.

Naše nadšení neznalo mezí, i když jsme již "ostřílení pozorovatelé". Nikdo z nás čtyř nic podobného na vlastní oči ještě neviděl. Dokumentuje to několik zvukových souborů ve formátu .wav, které si můžete poslechnout.

stop 1

stop 2

stop 3

stop 4

Lépe než jakákoliv slova, popisuje atmosféru celé noci následující snímek pořízený na MFF UK v Modre (SR) celooblohovou komorou Distagon (rybí oko) během 0:33 až 4:37 SEČ v noci 16./17. 11. 1998. Podle autorů je na něm zachyceno 156 meteorů z roje Leonid s jasností minimálně -2 magnitudy a více. Na tomto zmenšeném snímku je jich vidět necelá stovka.

Snímek bolidů celooblohovou komorou v Modre

Nezbývá tedy než se těšit na příští návrat Leonid, který by měl přinést ještě několikanásobně vyšší frekvence než ten poslední. Jen aby bylo jasno...

K. H.Stránku vytvořili Martin Plšek a Kamil Hornoch.
Poslední úpravy: 25.10.1999
E-mail: xplsek01@stud.fee.vutbr.cz nebo hornoch@astro.sci.muni.cz