Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

26.10.2020, 22:33 CET
Juliánské datum: 2459149.4
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 34m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 40m UT
Max.délka pozorování: 12.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 14:23) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 10.2

(↑ 05:36) Slunce (↓ 15:38)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ OBSERVATOŘ CHANDRA OBJEVILA NEDÁVNOU SUPERNOVU, KTERÁ VYBUCHLA V NAŠÍ GALAXII

JD Harrington, Headquarters, Washington
Jennifer Morcone, Marshall Space Flight Center, Huntsville, Ala.
Megan Watzke, Chandra X-ray Center, Cambridge, Mass.

Kompozitní snímek expandující obálky, pozůstatku po výbuchu supernovy. Snímek složený z teleskopu Chandra a VLA. Kredit: X-ray (NASA/CXC/NCSU/S.Reynolds et al.); Radio (NSF/NRAO/VLA/Cambridge/D.Green et al.).WASHINGTON – Poslední supernovu z naší galaxie objevila během výzkumu pozůstatků po explozích supernov kosmická observatoř NASA, Chandra X-ray Observatory spolu s National Radio Astronomy Observatory Very Large Array. Tento objev nám pomůže lépe pochopit jak často v naší Galaxii supernovy vybuchují.

K explozi supernovy došlo před 140 lety, což je zcela nepochybně poslední výbuch supernovy v naší Galaxii. V dřívější době došlo v naší Galaxii k explozi supernovy kolem roku 1680, tak to vychází podle odhadu z expanze jejího zbytku, nazývaného Cassiopeia A.

Objev takto nedávné supernovy je prvním krokem ve vylepšování odhadů jak často k hvězdným explozím v naší Galaxii dochází. To je důležité vědět, protože supernovy ohřívají a přerozdělují velké množství plynu a své okolí obohacují těžkými prvky. Mohou spouštět procesy tvorby nových hvězd v rámci cyklů smrti a znovu zrození. Exploze také po sobě zanechávají kromě expandující obálky i centrální neutronovou hvězdu nebo černou díru.

Tato poslední exploze supernovy nebyla pozorována optickými teleskopy, protože se nacházela příliš blízko centra naší Galaxie a byla zastíněna hustým polem plyn a prachu. Nicméně vytvořila zbytek po výbuchu supernovy, který může pozorovat X-ray teleskop a rádiové teleskopy.
Pravý snímek: Infračervený snímek z projektu Two Micron All Sky survey (2MASS) s oblastí pozůstatku po výbuchu supernovy. Kredit: X-ray (NASA/CXC/NCSU/S.Reynolds et al.); Radio (NSF/NRAO/VLA/Cambridge/D.Green et al.); Infrared (2MASS/UMass/IPAC-Caltech/NASA/NSF/CfA/E.Bressert).
„Až do poloviny vesmíru můžeme pozorovat exploze supernov optickými teleskopy, ale když je objekt takto stíněn, tak ji nespatříme ani ve vlastní Galaxii,“ řekl Stephen Reynolds z North Carolina State University, Raleigh, a který je vedoucím Chandra studie. „Naštěstí při explozi se vytvořil oblak expandujícího plynu, který velmi silně září na rádiových a X-ray pásmech a to po tisíce let. X-ray a rádiové teleskopy tak mohou spatřit i přes zastínění tu podívanou, o kterou jsme přišli.“

Astronomové pozorují supernovy v cizích galaxiích pravidelně. Na základě jejich pozorování mohou vědci odhadnout kolik každým rokem exploduje supernov v naší Galaxii.

„Pokud je odhad o počtu vzplanutí supernov správný, mělo by existovat ještě 10 pozůstatků po výbuších supernov mladších než Cassiopeia A,“ řekl David Green z University of Cambridge, United Kingdom, který je vedoucím studie Very Large Array study. "Je to úžasné jeden z takových případů zpětně vystopovat .“

Hledání tohoto objektu začalo v roce 1985, kdy astronomové pod vedením Greena použili Very Large Array k identifikaci pozůstatku po výbuchu supernovy v blízkosti centra naší Galaxie. Podle malého rozměru pozůstatku, vědci odhadovali, že je výsledkem exploze supernovy, ke které došlo před přibližně 400 až 1000 lety.

O dvacet let později observatoř Chandra zjistila, že pozůstatek po výbuchu od roku 1985 expandoval o překvapivě velký podíl, přibližně 16 procent. To naznačuje, že pozůstatek je mnohem mladší, než se dříve myslelo.

Před několika týdny bylo stáří potvrzeno pomocí nových rádiových pozorování s pomocí Very Large Array. Srovnání dat směřuje ke stanovení stáří zbytku na 140 let – možná i méně, pokud se bude rozpínání zpomalovat. To činí tento případ nejmladší zaznamenanou explozí supernovy v naší Galaxii.

Vedle dosaženého rekordu jako nejmladší supernovy je tento objekt předmětem značného zájmu i z jiných důvodů. Vznikla vysoká expanzní rychlost a extrémní energie částic nám dávají prostor k hlubším studiím objektu s pomocí observatoře Chandra a Very Large Array.

„Žádný jiný objekt v naší Galaxii nemá takové vlastnosti,“ dodává Reynolds. „Tento objev je velmi důležitý pro pochopení toho, jak některé hvězdy explodují a co potom následuje.“

Výsledky této studie budou publikovány v The Astrophysical Journal Letters. NASA Marshall Space Flight Center, Huntsville, Ala., program Chandra řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Smithsonian Astrophysical Observatory řídí vědeckou část projektu Chandra a letové operace. Řízení probíhá z Chandra X-ray Center, Cambridge, Mass.

Další informace a objevové snímky naleznete na Webech na: http://www.nasa.gov/chandra a http://chandra.harvard.edu.

(podle informací 08-126 z 15. 5. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 28. 05. 2008, 08:29
Další články v kategorii X-ray :
 •   KOSMICKÁ OBSERVATOŘ CHANDRA OBJEVILA NEDÁVNOU SUPERNOVU, KTERÁ VYBUCHLA V NAŠÍ GALAXII
 •   SATELIT NASA SWIFT ZAZNAMENAL REKORDNÍ ZÁBLESK GAMA ZÁŘENÍ
 •   JE VYSOKOENERGETICKÉ ZÁŘENÍ GAMA POMALEJŠÍ NEŽ SVĚTLO?
 •   KOSMICKÁ OBSERVATOŘ CHANDRA ZACHYTILA „ZPĚV“ ČERNÝCH DĚR
 •   OBSERVATOŘ CHANDRA NEZÁVISLE URČILA HUBBLEOVU KONSTANTU
 •   VĚDCI Z NASA PROVEDLI SČÍTÁNÍ BLÍZKÝCH SKRYTÝCH ČERNÝCH DĚR
 •   ČERNÁ DÍRA ROZLOŽENÁ DO KALEIDOSKOPU BAREV
 •   KOSMICKÝ TELESKOP CHANDRA ODHALIL PARADOX ČERNÉ DÍRY
 •   ZÁHADNÝ OBJEKT JAKO POZŮSTATEK PO VÝBUCHU SUPERNOVY
 •   TELESKOP CHANDRA ZJISTIL, ŽE ČERNÉ DÍRY MAJÍ VYSOCE „ÚČINNÝ MOTOR“
 •   ASTRONOMOVÉ OBJEVILI EPOCHU RYCHLÉHO ZRODU GALAXIÍ A ČERNÝCH DĚR

 • Hlavní zprávy:
 • NOČNÍ OBLOZE VÉVODÍ PLANETA MARS, KTERÁ PROJDE OPOZICÍ SE SLUNCEM
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa C/2020 M3 (ATLAS). Fotografovano: 22. 10. 2020 2h 16m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS