Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

03.12.2020, 18:28 CET
Juliánské datum: 2459187.23
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 31m UT
Max.délka pozorování: 13.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 17:21) Měsíc (↓ 09:20)

Stáří (dny): 18.5

(↑ 06:34) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký (zemřel 18.11.2020) Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

RYCHLE LETÍCÍ HVĚZDA ZANECHÁVÁ NA OBLOZE OBROVSKÝ OHON

Grey Hautaluoma, Headquarters, Washington
Whitney Clavin, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Rychle letící hvězda zanechává na obloze obrovský ohon. Snímek v ultrafialovém světle. Kredit: NASA.WASHINGTON – Satelit NASA Galaxy Evolution Explorer objevil překvapivě dlouhý kometární chvost, který se táhne za hvězdou, který se táhne za hvězdou jež se pohybuje vesmírem nadzvukovou rychlostí. Jedná se o hvězdu Mira (název pochází z latinského slova „podivná“), která je mezi astronomy známa již asi 400 let. Jedná se o rychle se pohybující starou hvězdu, tzv. rudého obra, který z povrchu postupně ztrácí velké množství materiálu.

Kosmická družice Galaxy Evolution Explorer tuto známou hvězdu snímkovala v rámci svého probíhajícího průzkumu celé oblohy v ultrafialovém světle. Astronomové si u této hvězdy všimli, že vypadá jako kometa s obrovským ohonem. Hvězda Mira z odhazovaného materiálu vytváří 13 sv. let dlouhý ohon, což je asi 20000 násobek průměrné vzdálenosti planety Pluto od Slunce. U žádné jiné hvězdy nebylo dosud nic podobného pozorováno.
Celkový záběr na dlouhý ohon od rychle letící hvězdy. Kredit: NASA.
„Byl jsem doslova šokován, když jsem spatřil celý tento neočekávaný ohon, který se táhne za tak známou hvězdou,“ říká Christopher Martin z California Institute of Technology, Pasadena, Calif. „Bylo úžasné sledovat jak se ohon za hvězdou rozprostírá do mezihvězdného prostoru v interstelárních škálách. Vzniká podobný jev, jako jsou dobře známé vlny za motorovým člunem.“ Martin je hlavní výzkumník projektu Galaxy Evolution Explorer a také vedoucí autor článku popisujícího tento objev, který vyšel 15. 8. v časopise Nature. Na exotickou hvězdu se můžete podívat zde: http://www.nasa.gov/mission_pages/galex/20070815/a.html

Astronomové se domnívají, že ohon za hvězdou Mira nám dává unikátní příležitost ke studiu toho, jak hvězdy podobné našemu Slunci umírají a nakonec rozhazují materiál a tím zasévají zárodky nových slunečních soustav. Jak se Mira řítí kupředu, její ohon do okolí rozhazuje uhlík, kyslík a jiné prvky důležité pro vznik nových hvězd, planet a možná dokonce i života. Tento materiál, jež jsme poprvé v historii mohli spatřit, byl uvolňován během uplynulých 30000 let.

„Je to pro nás naprosto nový jev a stále jsme ještě ve fázi, kdy se snažíme pochopit fyzikální podstatu,“ říká spoluautor objevu Mark Seibert z Observatories of the Carnegie Institution of Washington, Pasadena. "Předpokládáme, že budeme schopni „přečíst“ ohon hvězdy Mira podobně jako dálnopisný pásek a dozvědět se tak více o životě hvězdy.“

Před několika miliardami let se Mira podobala našemu Slunci. Postupně začala zvětšovat svůj objem a stala se proměnnou hvězdou nazývanou červený obr – pulsující, nafukující se hvězda, která periodicky zjasňuje na takovou jasnost, že ji můžeme spatřit i pouhým okem. Mira nakonec odvrhne do okolního prostoru všechen zbývající plyn a vytvoří pestrobarevnou obálku nazývanou planetární mlhovina. Tato mlhovina bude postupně slábnout a zůstane pouze vyhořelé jádro původní hvězdy, který budeme označovat jako bílý trpaslík.

Ve srovnání s jinými rudými obry se Mira pohybuje nezvykle rychle. Je to možná způsobeno gravitačním vlivem jiných hvězd, které ji v minulosti minuly v těsné blízkosti. V současné době letí naší Galaxií rychlostí 466000 km/hod. Společně s hvězdou Mira se pohybuje i její malý vzdálený průvodce, o kterém se domníváme, že je bílým trpaslíkem. Tento hvězdný pár, někdy také nazývaný Mira A (rudý obr) a Mira B (bílý trpaslík) kolem sebe pomalu obíhá. Obě hvězdy se pohybují vesmírem v souhvězdí Velryby (Cetus), ve vzdálenosti 350 sv. let. od Země.

Kromě ohonu za hvězdou Mira objevila družice Galaxy Evolution Explorer také rázovou vlnu. Jedná se nahromadění horkého plynu před hvězdou a dva vlnité proudy materiálu tryskající před i za hvězdou. Astronomové se domnívají, že horký plyn v oblasti rázové vlny je proudem žhavého plynu od hvězdy ohříván, což způsobuje záření v ultrafialovém světle. Žhavý materiál potom proudí v podobě víru kolem hvězdy a vytváří turbulentní vlny. Je to podobný jev, jaký můžeme pozorovat u rychlého člunu, který na vodě zanechává vlny a nebo kouřové stopě od parní lokomotivy.

Ohon u Miry září pouze v ultrafialovém světle, což může vysvětlit to, že jej nedetekovaly jiné dalekohledy. Sonda Galaxy Evolution Explorer má přístroje velmi citlivé na ultrafialové světlo a také má velmi široké zorné pole, což vědcům umožňuje skenovat oblohu a vyhledávat neobvyklou ultrafialovou aktivitu.

„Toto je důležité pro takové překvapivé objevy velkých rozsahů u objektů, které jsou známy a studovány po více než 400 let,“ říká James D. Neill of the California Institute of Technology.

The California Institute of Technology vede misi Galaxy Evolution Explorer mission a je odpovědná za vědecké operace i analýzu dat. NASA Jet Propulsion Laboratory, také v Pasadeně, misi řídí a vyvinula vědecké přístroje. Tato mise vznikla v rámci programu NASA Explorers Program řízeného NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md. Vědci jsou sponzorováni Yonsei University, Jižní Korea a spolupracují s Centre National d'Etudes Spatiales (CNES), Francie. Další obrázky a informace o projektu Galaxy Evolution Explorer naleznete na: http://www.nasa.gov/galex

(podle rel. 07-202 z 15. 8. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 21. 08. 2007, 09:17
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • NOČNÍ OBLOZE VÉVODÍ PLANETA MARS, KTERÁ PROJDE OPOZICÍ SE SLUNCEM
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa C/2020 M3 (ATLAS). Fotografovano: 21. 11. 2020 0h 14m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS