Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

03.12.2020, 17:59 CET
Juliánské datum: 2459187.21
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 31m UT
Max.délka pozorování: 13.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 17:21) Měsíc (↓ 09:20)

Stáří (dny): 18.5

(↑ 06:34) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký (zemřel 18.11.2020) Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ OBSERVATOŘ CHANDRA POZOROVALA DOSUD NEJJASNĚJŠÍ SUPERNOVU

Grey Hautaluoma, Headquarters, Washington
Steve Roy, Marshall Space Flight Center, Huntsville, Ala.
Megan Watzke, Chandra X-ray Center, Cambridge, Mass.

Umělecká představa exploze supernovy 2006gy (nahoře). Infračervený snímek SN 2006gy z Lick Observatry (vlevo dole) a RTG snímek z Chandry zachycující jádro galaxie NGC 1260 i SN 2006gy stejně jasnou. Kredit: NASA/CXC/M.Weiss; X-ray: NASA/CXC/UC Berkeley/N.Smith a kol.; IR: Lick/UC Berkeley/J.Bloom & C.Hansen.WASHINGTON – dosud nejjasnější hvězdná exploze, kterou zaznamenala kosmická observatoř NASA, Chandra X-ray Observatory a pozemské optické teleskopy může být dlouho hledaným novým typem supernov. Tento objev naznačuje, že mohutné exploze extrémně hmotných hvězd byly v ranném vesmíru relativně běžné a že podobné exploze mohou postihnout i naši vlastní Galaxii.

„Jednalo se opravdu o gigantickou explozi, byla stokrát energetičtější než výbuch typické supernovy,“ říká Nathan Smith z University of California, Berkeley, který je vedoucím týmu astronomů z California a University of Texas v Austinu. "Znamená to, že hvězda, která explodovala mohla mít hmotnost srovnatelnou se 150 násobkem našeho Slunce. Nikdy před tím jsme nic podobného neviděli.“

Astronomové se domnívají, že mnohé z první generace hvězd byly takto hmotné a tato nová supernova nám může poskytnout velmi vzácný pohled nato, jak první hvězdy umíraly. Objev supernovy s označením SN 2006gy přináší svědectví o tom, že smrt takto hmotných hvězd je diametrálně odlišná od teoretických předpovědí.

„Toto byl král všech dosud pozorovaných explozí hvězd,“ řekl Alex Filippenko, vedoucí projektu pozemských pozorování supernov z Lick Observatory, Mt. Hamilton, Calif. a Keck Observatory, Mauna Kea, Hawaii. "Když jsme viděli jak jasná je to supernova a jak dlouhou dobu trvá, byli jsme užaslí.“

Kosmická observatoř Chandra vědcům umožnila vyloučit nejpravděpodobnější vysvětlení supernovy, že explodoval hvězdný trpaslík s hmotou jen nepatrně vyšší než Slunce do hustého, na vodík bohatého prostředí. V takovém případě by musela být SN 2006gy v X-ray oboru 1000 krát jasnější než jak ji detekovala Chandra.

„Toto nám poskytuje důkaz, že SN 2006gy ve skutečnosti byla umírající extrémně hmotná hvězda,“ říká Dave Pooley z University of California, Berkeley, který je vedoucím pozorování Chandra.

„Hvězda, která dala vznik SN 2006gy před explozí očividně vyvrhla velké množství hmoty. Toto ohromné množství odvržené hmoty je srovnatelné s tím, jaké odvrhuje Eta Cariane, která se také připravuje na výbuch jako supernova. I když byla SN 2006gy opravdu nejjasnější supernovou, nachází se v galaxii NGC 1260, ve vzdálenosti asi 240 milionů světelných let. Ale Eta Carinae se ale od naší Galaxie nachází pouhých 7500 světelných let.

„Jestli v brzké době exploduje Eta Carinae nevíme, ale budeme ji bedlivě sledovat,“ řekl Mario Livio ze Space Telescope Science Institute, Baltimore, který nebyl do výzkumu zapojen. „Exploze Eta Carinae by mohla být nejlepší hvězdnou show v moderní civilizaci.“

K explozím supernov dochází v případě, když masivní hvězdy vyčerpají své palivo a pod svou vlastní gravitací kolabují. V případě SN 2006gy se astronomové domnívají, že explozi spustil zcela odlišný efekt. Za určitých podmínek začne jádro hmotné hvězdy produkovat tak obrovské množství záření gama, že určitá část energie ze záření konvertuje do párů částic a antičástic. Výsledný pokles energie způsobí, že hvězda pod svou vlastní ohromnou gravitací kolabuje.

Po tomto prudkém kolapsu se ukončí i termonukleární reakce a následuje exploze hvězdy, která rozmetá zbytky hvězdy do prostoru. Data ze SN 2006gy naznačují, že senzační výbuchy od prvních hvězd mohou být mnohem častější než se původně předpokládalo. Dosud byla prosazována teorie celkového kolapsu hvězdy do černé díry.

„V ranném vesmíru panovaly velké rozdíly mezi těmito dvěma možnostmi,“ říká Smith. „Galaxie byly znečiš?ovány velkým množstvím nově tvořících se prvků, ale jiné prvky se navždy znepřístupňovaly v černých dírách.“

Výsledky vědecké práce Smitha a jeho kolegů budou publikovány v časopise The Astrophysical Journal. NASA's Marshall Space Flight Center, Huntsville, Ala., program Chandra řídí pro Science Mission Directorate. Smithsonian Astrophysical Observatory řídí vědecké operace a letové operace řídí Chandra X-ray Center, Cambridge, Mass. Další informace jsou dostupné na internetu na adrese: http://chandra.nasa.gov.

(podle informací NASA 07-102 z 7. 5. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 09. 05. 2007, 14:42
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • NOČNÍ OBLOZE VÉVODÍ PLANETA MARS, KTERÁ PROJDE OPOZICÍ SE SLUNCEM
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa C/2020 M3 (ATLAS). Fotografovano: 21. 11. 2020 0h 14m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS