Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

03.12.2020, 18:33 CET
Juliánské datum: 2459187.23
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 31m UT
Max.délka pozorování: 13.6 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 17:21) Měsíc (↓ 09:20)

Stáří (dny): 18.5

(↑ 06:34) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký (zemřel 18.11.2020) Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA NASA ZÍSKALA PRVNÍ 3-D SNÍMKY SLUNCE


Snímek Slunce v 3-D perspektivě. Kredit: NASA.Dvojice kosmických sond NASA Solar Terrestrial Relations Observatory (STEREO) získala poprvé v historii tří rozměrné snímky Slunce. Snímky umožní lépe pochopit sluneční fyziku a usnadní tak předpověď kosmického počasí.

„Vylepšení s pomocí snímků STEREO 3-D je jako když v medicíně půjdeme od klasického snímkování RTG na 3-D skeny počítačovou tomografií CAT,“ říká Michael Kaiser, vědecký pracovník projektu z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.

Kosmická sonda odstartovala 25. října 2006. Již 21. ledna byla dokončena série složitých manévrů, včetně přeletu kolem Měsíce, tak aby kosmická sonda zaujala správnou pozici na oběžné dráze. Kosmické sondy nyní obíhají Slunce tak, že jedna je mírně před a druhá mírně za Zemí.

"Obě shodné družice se vzdalují jedna od druhé o 45 stupňů za rok a nyní se dostávají do pozice, která umožňuje stereografická měření," prohlásil na tiskové konferenci šéf vědecké části projektu Michael Kaiser. Právě úhlová vzdálenost 45 stupňů, což z hlediska Slunce dost k tomu, aby složením obrazů předávaných oběma družicemi na mezi nimi ležící Zemi vznikl obraz podobný tomu, jaký vzniká párem lidských očí: stereoskopický, čili trojrozměrný. Nové 3-D snímky jsou z dat sondy generovány v NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Mocné sluneční počasí vzniká v atmosféře Slunce nebo koróně a může způsobit přerušení práce satelitů, rádiové komunikace a mohutné výpadky elektrické sítě na Zemi. Sluneční koróna vypadá jako tenký kouřový závoj, který obtéká Slunce ve směru složitých magnetických siločar. Pro vědce je obtížné odpovědět na otázku jaké struktury stojí v popředí a v pozadí tohoto procesu.

„Ve sluneční atmosféře nejsou žádná vodítka, která by nám pomohla posuzovat vzdálenost. Ve 2-D rovině vše vypadá ploché. Pomocí stereo perspektivy může být vše snadnější,“ říká Russell Howard z Naval Research Laboratory, Washington, vedoucí výzkumník projektu Sun Earth Connection Coronal and Heliospheric Investigation pracující z teleskopy na kosmické sondě.

„Pomocí snímků systému STEREO 3-D budeme schopni přesně rozlišit kde ve sluneční atmosféře hmota a energie vytéká. Bude to mnohem přesnější určení než máme k dispozici nyní na základě 2-D snímků. Nové snímkování vědcům velmi pomůže pochopit složitou fyziku Slunce,“ dodává Howard.

Prostorové vidění mise nám také pomůže zlepšit předpověď kosmického počasí. Zejména se to týká destruktivního typu sluneční erupce s názvem koronální výtrysky hmoty (coronal mass ejection, CME). Jedná se o erupce elektricky nabitých částic, nazývaných plasma, které k nám přicházejí ze sluneční atmosféry. Koronální výtrysky hmoty mohou obsahovat miliardy tun plasmatu a mohou se pohybovat rychlostí milionů kilometrů za hodinu.

Takový oblak lemuje magnetické pole a koronální výtrysky hmoty mířící na Zemi rozbijí magnetické pole naší planety. Pokud má magnetické pole CME správnou orientaci, jeho energie se předá částicím v magnetickém poli Země. Potom vznikají magnetické bouře, které mohou přetížit zařízení elektrických vedení a radiační bouře, které vyřadí z činnosti satelity.

Aby satelity a elektrárenské společnosti mohli přijmout opatření k minimalizaci vlivu CME, potřebují přesnou předpověď kdy tato vlna dorazí. Potřebujeme znát polohu čela mračna CME a projekt STEREO vědcům ho umožní přesně lokalizovat. „Se znalostí, kde je čelo mračna CME (koronální výtrysky hmoty) můžeme zlepšit odhady času, kdy dorazí na Zemi ze současných dnů až na několik hodin,“ říká Howard. „STEREO bude také pomáhat s předpověďmi odhadů jak ničivá bude výsledná magnetická bouře.“

„Kromě toho perspektivní snímky STEREO budou zachycovat i útvary na Slunci. STEREO tak poprvé v historii umožní fotografovat erupce na Slunci po celé cestě od Slunce k Zemi. V současné době jsou vědci schopni tuto oblast modelovat velmi nepřesně. K dispozici mají jeden snímek sluneční erupce opouštějící Slunce a potom další kdy erupce dosáhne pouze zlomek vzdálenosti Země-Slunce,“ říká Madhulika Guhathakurta, vědecký pracovník projektu z NASA Headquarters, Washington.

Nové snímky projektu STEREO jsou k dispozici online na http://www.nasa.gov/mission_pages/stereo/news/stereo3D_press.html .

STEREO je třetí mise programu NASA Solar Terrestrial Probes v rámci NASA Science Mission Directorate, Washington. Goddard Science a Exploration Directorate řídí misi, přístroje a vědecké operace. Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md., sondu navrhlo a postavilo a je odpovědné za činnost. Přístroje pro snímkování a detekci částic byly navrženy a postaveny vědeckými institucemi v USA, Anglii, Francii, Německu, Belgii, Nizozemí a Švýcarsku. JPL je oddělení California Institute of Technology, Pasadena.

(podle informací JPL z 23. 4. 2007 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 24. 04. 2007, 09:02
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • NOČNÍ OBLOZE VÉVODÍ PLANETA MARS, KTERÁ PROJDE OPOZICÍ SE SLUNCEM
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa C/2020 M3 (ATLAS). Fotografovano: 21. 11. 2020 0h 14m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS