Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

26.10.2020, 21:54 CET
Juliánské datum: 2459149.37
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 34m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 40m UT
Max.délka pozorování: 12.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 14:23) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 10.2

(↑ 05:36) Slunce (↓ 15:38)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA


Kompozice měsíce Europa. Foto: HST.Astronomové pracující z NASA Hubble Space Telescope vyfotografovali tryskající vodní gejzíry na povrchu Jupiterova měsíce Europa. Tento objev podporují i další objevy HST, které ukazují že na zmrzlém měsíci dochází k erupcím a do vysokých výšek stoupá vodní pára.

Pozorování zvýšilo pravděpodobnost toho, že budoucí mise k Europě budou moci sbírat vzorky z oceánu na Europě aniž by se musely provrtávat přes kilometry ledu.

"Oceán na měsíci Europa je jedním z nejslibnějších míst pro potenciální objev života v naší sluneční soustavě," řekl Geoff Yoder, pracovník NASA Science Mission Directorate, Washington, D.C. "Tyto výtrysky, pokud skutečně existují, nám mohou poskytnout další způsob jak získat vzorky materiálu, který se nachází pod povrchem měsíce Europa."

Vědci odhadují, že vějíře vody stoupají až do výšky 200 km, posléze vyvržený materiál prší dolů k povrchu měsíce Europa. Na Europě je oceán, který obsahuje dvakrát více vody než oceány na Zemi. Je ale chráněn vrstvou ledu neznámé tloušťky. Výtrysky tak skýtají jedinečnou možnost získat vzorky z pod povrchu bez složitého vrtání skrz led.

Vedoucí týmu William Sparks z Space Telescope Science Institute (STScI), Maryland, stopy těchto výtrysků spatřil když sledoval okraj měsíce Europa přecházející přes kotouč planety Jupiter.

Původním cílem výzkumného týmu bylo určit, zda měsíc Europa má tenkou atmosféru nebo exosféru. S využitím stejné pozorovací techniky byla detekována atmosféra i kolem planet obíhajících kolem jiných hvězd. Tým si uvědomil, že pokud se na měsíci nachází vodní pára tryskající z povrchu, bude tato pozorovací technika ideální k jejímu sledování.

"Atmosféry extrasolárních planet stíní určitou část světla hvězdy, která se nachází za ní," vysvětluje Sparks. "Jestliže Europa má tenkou atmosféru, tato bude stínit určitou část světla Jupitera a my ji budeme pozorovat jako siluetu. A tím jsme byly schopni spatřit absorpční útvary, nacházející se kolem okraje kotoučku Europy, když přecházel přes disk Jupitera."

Tým pozoroval přechod Europy před Jupiterem v 10 samostatných případech během 15 měsíců. Výtrysky vody potom pozorovali ve třech případech.

Tato práce přináší podpůrné důkazy ohledně existence vodních výtrysků na měsíci Europa. V r. 2012 tým pod vedením Lorenze Rotha, Southwest Research Institute, San Antonio, Texas, přinesl důkazy o existenci vodních par tryskajících ze zmrzlé jižní polární oblasti Europy a dosahující výšky více než 160 km. Přestože oba týmy používaly přístroj Hubble Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS), každý z nich použil zcela nezávislou metodu k dosažení stejného výsledku.

"Zcela rozdílnou metodou jsme určili množství materiálu, které by bylo potřeba k vytvoření těchto útvarů, výsledek je velmi podobný jak určil Roth a jeho tým," dodává Sparks. "Podobné jsou odhady hmoty. podobné jsou i výšky výtrysků. Poloha dvou kandidátů na výtrysky jaké jsme sledovali také odpovídá jejich předchozí práci."

Co ale nebylo u obou týmů stejné je pozorovací technika. Pozorování proto ukázala, že výtrysky mohou být velmi proměnné, což znamená že mohou během nějakého času sporadicky vybuchovat a potom se na čas odmlčí. Například pozorování Rothova týmu neobsahuje jednu detekcí Sparksova týmu.

Pokud se toto potvrdí, stane se Europa druhým měsícem ve sluneční soustavě u něhož byly potvrzeny vodní výtrysky. V r. 2005 kosmická sonda NASA Cassini detekovala výtrysky vodní páry z povrchu Saturnova měsíce Enceladus.

Vědci by mohli využít infračervených pozorovacích schopností plánovaného teleskopu James Webb Space Telescope (plánované vypuštění v r. 2018) k potvrzení aktivity výtrysků na měsíci Europa. NASA také plánuje k Europě misi, v rámci níž by mohly palubní přístroje aktivitu potvrdit a studovat ji z bezprostřední blízkosti během mnoha obletů.

"Tyto útvary umožnila pozorovat jen mimořádná schopnost HST, jež opětovně potvrdila, že schopnosti tohoto přístroje jsou mnohem větší než ty, pro jaké byl navržen." říká Paul Hertz, ředitel Astrophysics Division z NASA Headquarters, Washington, D.C. "Toto pozorování světu otevřelo nové možnosti a my se díváme do budoucna, na mise jako James Webb Space Telescope, které by v mimořádných objevech pokračovaly."

Práce Sparkova a jeho kolegů byla publikována 29. září v The Astrophysical Journal.

Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency (ESA). Teleskop je řízen z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Maryland. Space Telescope Science Institute (STScI) v Baltimore, Maryland, vede vědecké operace. STScI pracuje pro NASA pod Association of Universities for Research in Astronomy, Washington, D.C.

(podle informací STScI 2016-33 z 26.9.2016)


Dalibor Hanžl, 13. 10. 2016, 08:25
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • NOČNÍ OBLOZE VÉVODÍ PLANETA MARS, KTERÁ PROJDE OPOZICÍ SE SLUNCEM
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa C/2020 M3 (ATLAS). Fotografovano: 22. 10. 2020 2h 16m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS