Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

26.10.2020, 22:46 CET
Juliánské datum: 2459149.41
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 34m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 40m UT
Max.délka pozorování: 12.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 14:23) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 10.3

(↑ 05:36) Slunce (↓ 15:38)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII


Galaxie GN-z11. Kredit: HSTKosmický teleskop NASA, Hubble Space Teleskope, se opět přiblížil ke svým limitům. Mezinárodní tým astronomů dosáhl nového rekordu změřením nejvzdálenější galaxie, jaká kdy byla ve vesmíru pozorována. Jedná se o překvapivě jasnou mladou galaxii, která byla pojmenována GN-z11. Tato galaxie se nachází ve vzdálenosti 13.4 miliardy sv. let, tedy pouhých 400 milionů let po Velkém třesku. GN-z11 leží v souhvězdí Velké medvědice.

"Udělali jsme obrovský skok zpět v čase, až za hranici, kterou jsme ani nedoufali s pomocí HST překonat. Spatřili jsme galaxii GN-z11 v době, kdy stáří vesmíru bylo pouhé procento současného stáří vesmíru," vysvětluje vedoucí projektu Pascal Oesch z Yale University v New Haven, Connecticut. Tým zahrnoval vědce z Yale University, Space Telescope Science Institute (STScI) v Baltimore, Maryland a University of California v Santa Cruz, Californie.

Astronomové se přibližují k prvním galaxiím, které ve vesmíru vznikaly. Novými pozorováními z HST vědci vstupují do říše, o které se domnívali, že jednou bude dostupná pouze s pomocí připravovaného James Webb Space Telescope.

Tato měření přináší silný důkaz toho, že některé neobvyklé a neočekávaně jasné galaxie detekované na předchozích snímcích z HST se ve skutečnosti nachází v mimořádných vzdálenostech. Tým vědců původně vzdálenost GN-z11 odhadoval podle barvy na snímcích z HST a NASA Spitzer Space Telescope. Nyní poprvé v historii pro galaxii v tak mimořádně velké vzdálenosti tým použil kameru HST Wide Field Camera 3 a vzdálenost GN-z11 změřil spektroskopicky - rozštěpením jejího světla do základních složek.

Velké vzdálenosti astronomové měří podle "rudého posuvu" galaxií. Tento jev je výsledkem rozpínání vesmíru; každý vzdalující se objekt ve vesmíru se zdá být červenější, protože jeho světlo je natahováno do delších, červenějších vlnových délek díky tomu, že i samo světlo až po dopad do našeho teleskopu cestuje expandujícím vesmírem. Vzdálenější galaxie mají větší rudý posuv.

"Naše spektroskopická pozorování ukazují, že galaxie se nachází dále, než jsme původně předpokládali. Nachází se právě na limitu vzdálenosti na které může HST pozorovat," řekl Gabriel Brammer z STScI, spoluautor studie.

Původně se astronomové domnívali, že galaxie GN-z11 má rudý posuv 8.68 a nachází se tedy v minulosti 13.2 miliardy let. Nyní vědecký tým potvrdil hodnotu rudého posuvu 11.1, což je téměř o 200 milionů let blíže k času Velkého třesku. "Jedná se o mimořádný úspěch pro HST. Podařilo se mu porazit všechny předchozí vzdálenostní rekordy držené po mnoho let většími pozemskými teleskopy," řekl vědec Pieter van Dokkum z Yale University. "Tento nový rekord pravděpodobně zůstane nepokořen až do doby vypuštění James Webb Space Telescope."

Spojení dat z HST a Spitzer teleskopu ukázalo, že GN-z11 je 25 krát menší než naše Galaxie a obsahuje jen jedno procento hmoty hvězd naší Galaxie. Nicméně nově zrozená GN-z11 rychle roste, rychlost tvorby nových hvězd v této galaxii je asi 20 krát vyšší než v dnešních galaxiích. To činí tak extrémně vzdálenou galaxii dostatečně svítivou k tomu, aby astronomové ji mohli objevit a navíc detailně zkoumat s pomocí HST a Spitzer teleskopu.

Výsledky této práce ukazují překvapivé nové pohledy do velmi raného vesmíru. "Je úžasné, že tak hmotná galaxie existovala jen 200 až 300 milionů let po okamžiku, kdy se ve vesmíru začaly tvořit první hvězdy. Tempo růstu nových hvězd bylo v prvních okamžicích ohromné. Hvězdy následně vytvořily první galaxie o hmotách miliard Sluncí," řekl vědecký pracovník Garth Illingworth z University of California, Santa Cruz.

Tyto objevy nám dávají vzrušující náhled na pozorování, jaká bude provádět James Webb Space Telescope po té, co bude v r. 2018 vypuštěn. "Hubble a Spitzer však již nyní dosáhly oblasti pozorování Webb teleskopu," řekl Oesch. "Tento nový objev ukazuje, že Webb teleskop skutečně objeví mnoho takových mladých galaxií, nacházejících se v dobách, kdy začala tvorba prvních galaxií," dodává Illingworth.

Tento nový objev má také důležitou souvislost pro plánovanou misi NASA, Field Infrared Survey Telescope (WFIRST), která bude mít také schopnosti objevit tisíce nových jasných a velmi vzdálených galaxií. Svůj objev tým publikoval 8.3.2016 v The Astrophysical Journal.

(podle STScI-2016-07 z 3.3.2016)


Dalibor Hanžl, 08. 03. 2016, 10:52
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • NOČNÍ OBLOZE VÉVODÍ PLANETA MARS, KTERÁ PROJDE OPOZICÍ SE SLUNCEM
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa C/2020 M3 (ATLAS). Fotografovano: 22. 10. 2020 2h 16m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS