Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

26.10.2021, 07:34 CEST
Juliánské datum: 2459513.73
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 35m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 39m UT
Max.délka pozorování: 12.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 19:01) Měsíc (↓ 11:23)

Stáří (dny): 20.2

(↑ 05:36) Slunce (↓ 15:38)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký (zemřel 18.11.2020) Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET


Protoplanetární disky. Kredit: HSTTým astronomů ukazuje, že velké spirálové struktury, jaké pozorujeme u nově rodících se hvězd se stářím jen několik milionů let (o jedno procento starší než stáří našeho Slunce) mohou být důkazem přítomnosti obřích neviditelných planet. Tato myšlenka nejen otevírá dveře do nového způsobu detekce planet, ale také by mohla nabídnout pohled do raných let formování zrodu planet.

Ačkoli astronomové mají katalogizováno stovky planet obíhajících kolem jiných hvězd, velmi raná stádia tvorby planet jsou neobjasněná, protože nově vznikající planety jsou zahaleny obrovským plyno-prachovým diskem. Disky jsou známy pod pojmem cirkumstelární disky.

Závěr, že planety mohou svou přítomnost vyzradit proměnu cirkumstelárních disků na velkých škálách je založen na podrobném počítačovém modelování jak se u nově zrozených hvězd vyvíjí plyno-prachové disky. Výzkum vedly dva týmy NASA Hubble Fellows, Ruobing Dong of Lawrence Berkeley National Laboratory a Zhaohuan Zhu of Princeton University. Výsledky byly publikovány 5. srpna ve vydání The Astrophysical Journal Letters.

"Předpokládané planety je velmi těžké pozorovat uvnitř jasného disku, který obklopuje mladou hvězdu. Na základě této studie jsme přesvědčeni, že struktury v disku mohou planety gravitačně rozrušit. Takže pokud budeme umět popsat charakteristiky disku a umět se o nich přesvědčit, že jsou tvořeny nově rodícími se planetami, které nemůžeme vidět, byla by to neklamná známka o nově vznikajících planetách," říká Dong.

Jedná se tedy o další metodou detekování planet a je založena na identifikaci velkoškálových jevů pocházejících od planet. Metoda je zcela odlišná od všech jiných, dosud používaných. Tento přístup může astronomům pomoci najít v současné době rodící se planety a místo, kde se tvoří.

Pásy a prstence jsou pozorovatelné i v jiných cirkumstelárních discích, naznačujících existenci neviditelných planet. Přestože mezery pravděpodobně vznikají díky gravitaci planet, mnohdy neukazují polohu planety. Také proto, že více planet dohromady může vytvořit jednu velkou mezeru, ze které je velmi těžké odhadnout jejich počet a hmoty.

Pozemní dalekohledy vyfotografovaly dvě velká spirální ramena mladých galaxií SAO 206462 a MWC 758. Také několik sousedních hvězd ukazuje malé spirální struktury. "Jak tyto útvary vznikly byla do současnosti velká záhada. Vědci pro to měli s vysvětlením těžkou práci," říká Dong. Pokud jsou disky velmi hmotné, budou mít dostatek vlastní gravitace, následně se stanou nestabilní a začnou se tvořit zvlnění. Ale disky kolem SAO 206462 a MWC 758 mají pravděpodobně jen několik procent hmoty centrální hvězdy a proto nejsou gravitačně nestabilní.

Tým astronomů vytvořil počítačovou simulaci dynamiky disku a popsal jak se záření z hvězdy diskem se zárodky planet šíří. Model vytvořil spirální struktury, které se velmi podobají těm, jaké byly pozorovány. Vzájemná gravitační interakce mezi diskem a planetami vytváří oblasti, kde se hustota plynu a prachu zvyšuje, podobně jako provoz na přeplněné dálnici. Rozdíly v rotaci disku kolem hvězd utvoří v těchto nadměrně hustých oblastech spirálové vlny. "Již dříve se spekulovalo, že planety vytváří spirální rameny, ale nyní víme jak," dodává Zhu.

"Simulace také naznačují, že tyto spirální ramena nesou dostatek informací o skrytých planetách, a kromě polohy je možné určit také jejich hmoty," říká Zhu. Podle simulací vychází, že pokud tam planeta není, disk bude plochý. V pozemských měřítkách si planetu v ramenech u systémů SAO 206462 a MWC 758 můžeme srovnat s objektem o hmotě desetinásobku hmoty planety Jupiter, tedy největší planety naší sluneční soustavy.

První planeta obíhající kolem normální hvězdy byla identifikována v roce 1995. K dnešními dni bylo katalogizováno několik tisíc exoplanet díky pozemským dalekohledům a misi NASA Kepler. Ale protože planety jsou ve vyspělých systémech mnoho milionů a nebo miliard let, nabízí jen malá přímá vodítka k tomu, jak se vytvořily.

"Existuje mnoho teorií o tom, jak planety vznikají, ale velmi málo prací je založeno na přímém pozorování, které by tyto teorie potvrzovalo," říká Dong. "Spatříme-li známky existence planety v disku právě teď, řekne nám to kdy a kde planety vzniknou,"

K výzkumu cirkumstelárních disků astronomové chtějí používat plánovaný NASA James Webb Space Telescope. Budou hledat charakteristické útvary, stejně jako modelovat a zkoušet přímo pozorovat planetu, která způsobuje hustotní vlny.

(podle STScI-2015-40 z 29.10.2015)


Dalibor Hanžl, 04. 12. 2015, 14:22
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2021 A1 (LEONARD) MŮŽE BÝT NA KONCI ROKU POZOROVATELNÁ POUHÝM OKEM
 • V1674 HERCULIS = NOVA HERCULIS 2021 = TCP J18573095+1653396
 • 10. ČERVNA NASTANE ČÁSTEČNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE
 • VÝRAZNÉ VZPLANUTÍ "ČESKÉ" HVĚZDY
 • PERSEVERANCE - PŘISTÁNÍ NA MARSU PŘÍMO Z PŘÍLETOVÉ DRÁHY
 • VELKÉ SETKÁNÍ JUPITERU SE SATURNEM 21. PROSINCE 2020
 • NOČNÍ OBLOZE VÉVODÍ PLANETA MARS, KTERÁ PROJDE OPOZICÍ SE SLUNCEM
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa 29/P Schwassmann-Wachmann. Fotografovano: 12. 10. 2021 2h 53m UT

  ISSN 1214-7095, RSS